Przemysł

Rodzaje stali i metody ich obróbki – powierz to profesjonalistom!

W największym stopniu ogólnym i zarazem legendarnym wariantem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu wypadkach dodaje się również inne metale w celu poprawienia właściwości, na ogół są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W przypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych dalej składników, a głównym miejscem do tego jest oczywiście wyjątkowa huta, gdzie produkuje się także inne typy stopów metali.

Do tego, by powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na dowolnym kroku napotykamy dużo rodzajów towarów stalowych, jest to materiał niezmiernie wytrzymały i zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, by uzyskać jeszcze o wiele bardziej wytrzymały stop, wykonuje się ulubiony proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy różnych typów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych elementów fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a także zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym i zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio czy też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

W następnej kolejności pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: prostą, wyższą bądź też najwyższą. Poprzez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno czy też gorąco i szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje dużo gotowych artykułów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub też narzędziowym.

br>