Remont

Dom tradycyjny, lub pasywny?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na całym świecie spostrzegamy ten sam proces – stopniowego wzrostu wszelkich odpowiednio nośników energii, jak twierdzą zawodowcy z dziedziny energetyki – ten proces jest nieodwracalny. Tak więc planując budowę swojego domu, warto jest już na wstępnym etapie zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania warto będzie zastosować, aby w czasie kolejnych lat użytkowania mieszkania koszty ponoszone na przykład na jego ogrzanie były jak najmniejsze.

Już przeglądając szkice domów musimy posiadać na uwadze termoenergetyczność danego mieszkania, choć dopuszczalne jest też przeznaczenie szeregu rozwiązań, powodujących pokaźniejsze oszczędności energii cieplnej danego mieszkania, już na etapie jego budowy.

W ostatnich latach coraz to więcej się mówi do tak nazywanych domach pasywnych, innymi słowy takich, jakie są prawie samowystarczalne w dziedzinie ogrzewania, posiadają zastosowane techniki, które z jednej kwestii w najwyższym stopniu chronią przed wyciekiem ciepła z wnętrza mieszkania, a z drugiej witryny wywołują, że naturalnie pozyskiwana energia służy do ogrzewania wnętrza domu. Budowa domu pasywnego to z pewnością trochę pokaźniejsze wydatki, mogące zwiększyć koszt całkowity inwestycji nawet do 25 procent, niemniej jednak – jak przekonują fachowcy – taka inwestycja w perspektywie kilkudziesięciu lat oraz przy ciągle rosnących kosztach energii cieplnej z pewnością opłaci się.

Bez względu na ty, potrzebne mogą być przeróżne elementy, jak bariera drogowa. Fundamentalną sprawą przy budowie domu pasywnego jest słuszna izolacja nie tylko ścian zewnętrznych, lecz też fundamentów i poddasza. Jeśli zastosowany jest do ocieplenia styropian, jego warstwa powinna być nie mniejsza aniżeli 20 centymetrów.

W takim domu niezwykle ważne jest usytuowanie poszczególnych pomieszczeń – te wymagające utrzymania jak najlepszej temperatury powinny być na najbardziej nasłonecznionej odsłonie, powinny być tam wstawione okna o maksymalnie obszernej powierzchni oraz posiadające świetne właściwości termoizolacyjne, a równolegle bardzo dobrze przepuszczające energie słoneczną do wnętrza domu. Okna powinny być wstawione jak najbliżej peryferyjnej krawędzi murów, co zapewni większe nasłonecznienie i mniejsze mostki termiczne.